Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla‘nın Fethiye ilçesine bağlı olan bir beldedir.

Belde ise turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, ortaçağda ise uzak diyarlar olarak tanımlanıyor. Anadolu’nun güney batısında yer alan Teke yarım adasında bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan deniz kulağı yani lagün oluşumlarından bir tanesidir.

Ölüdeniz adından anlaşıldığı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı olan günlerde Belceğiz kıyılarında dalgalar oluşurken, Ölüdeniz’de sadece biraz çırpıntılar meydana gelir. Fakat durgun gibi görünen Ölüdeniz gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yeniliyor. Bunlardan ilki, burada mevcut olan yoğun kaynak suyu çıkışlarıdır. Dibinde çıkıştan Akdeniz’e doğru bir akıntı yaratır. İkincisi ise, bu doğal suların yarattıkları tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı olarak bir sirkülasyon oluşur. Üçüncü neden ise, gel-git etkisi ile iki veya üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir.

Ölüdeniz Efsanesi

Belcekız adı da bir efsaneye dayanmaktadır. Eskiden buradan geçen gemiler, açıkta demirler ve içmek için su almak üzere kıyıya sandal yardımı ile çıkarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç oğlu, su almak için koya çıktığında güzel Belcekız’ı görür. Gördüğü zamanda vurulur. Kızın yüreğine’de adeta bir ateş düşer. Ancak delikanlı suyu alıp gitmek zorundadır. Gemi uzaklaşır ve gider. Belcekız ise hep kıyıyı, sevdiği adamı kollar. Delikanlı ise her geldiğinde burdan su almaya gelir. Bu şekilde görüşüp, birlikte olurlar.

Bir süre sonra gemi buradan geçtiği sırada bir fırtına kopar. Genç ise babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kaptan ise oğlunun gönül macerasını bilir. Oğlunun sevdiği kızı görme uğruna gemiyi parçalamayı göze alacağını sanır. Dalgalar ile birlikte, kavgada büyür. Gemi tam kayalıklara vuracakken, kaptan bir kürek darbesi ile oğlunu denize atar. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girer bu sırada. Oğlan ise ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız ise kendisini kayalardan atarak ölür. İşte o günden beri kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denir. Gün ilerlemesine göre rengi değişen deniz, belkide bir oğlan veya bir kıza yanmaktadır.

Ölüdeniz Gezilecek Yerleri

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da oldukça popüler olan turizm yerlerden olan Fethiye Ölüdeniz bir eşi daha olmayan doğa harikası ve varlıkları ile beraber her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.Eğer sizde tatilinizi burada yapmayı planlıyorsanız, gezmenizi önerdiğimiz yerlere bir göz atın diyoruz.Ölüdeniz denildiğinde akıllara ilk gelen görüntü, elbette muhteşem doğal güzellikteki Ölüdeniz plajı oluyor.

Ölüdeniz lagünü plajın batısında kalmaktadır. Çam ağaçları ve tepeler ile çevrili olan lagün açık denize çok dar bir geçiş veriyor. Koruma altında olan bölge, nefis kumlu olan plajı, turkuaz renginde ılık denizi ile adeta bir doğa harikasıdır. Bir çok kez dünyada en güzel plajlar listesine girmeyi başaran Ölüdeniz plajı ve lagünü sizlerde herkes gibi aşık olacağınızı garanti ediyoruz.

Gezmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer doğa harikası da Kıdrak Koyu’dur. Belcekız‘a 4 km uzaklıkta yer alan Kıdrak koyu sık çam ağaçları ve tertemiz plajı ile ideal bir günü birlik mesire alanıdır. Yolunuzun üzerinde bulunan önemli bir diğer yer ise Kelebekler Vadisi’dir. Adını temmuz ve ağustos aylarında burada görülen kaplan kelebeklerinden alan vadiye girmek biraz zordur. Fakat Ölüdeniz’den buraya düzenli bir şekilde tekne turları yapılmaktadır. Günlük tekne turları, Belcekız plajından hemen hemen her gün saat 11.00’da yapılıyor. Kelebekler vadisinden başka, St. Nicholas adası ve çevrede bulunan diğer küçük koylarda rahatlıkla gezebileceğiniz yerlerdendir.